Makaleler » Espresso Makinesi » Espresso Makinesi Parçaları: Bilmeniz Gereken 18 Parça

Espresso Makinesi Parçaları: Bilmeniz Gereken 18 Parça

Espresso işinizin günlük işleyişinde kullandığınız ekipmanlar ticaretinizin ayrılmaz bir parçasıdır. Birlikte nasıl çalıştıklarını anlamak, onları nasıl kullanacaklarını bilmek kadar önemlidir.

Bazı deneyimli profesyoneller bu temel terminolojiyi atlamak isteyebilir. Ancak her zaman yeni şeyler öğrenebiliriz, dolayısıyla belki, sadece belki, burada okuyucuların keşfedeceği bir şeyler vardır.

GRUP BAŞLIĞI

Bütün sihrin gerçekleştiği yer burasıdır. Bazen demleme grubu veya demleme başlığı olarak anılan bu bileşen, daha çok basitçe grup olarak bilinir. Espresso demlemeye hazırlanırken portafiltreyi buraya yerleştireceğiniz yer burasıdır.

PORTAFİLTRE

Espresso demlemek için kahvenin gruba yerleştirilmeden önce öğütüldüğü cihazdır. Taşınabilir bir filtre (dolayısıyla portafilter) olarak düşündüğünüz sürece adını hatırlamanız kolaydır. Aynı zamanda "filtre sapı ve içine kahve koyduğunuz şey" olarak da bilinir

PORTAFİLTRE FİLTRE YAYI

Yaylar sepetleri yerinde tutar. Portafiltre gövdesinin iç yüzeyine frezelenmiş bir oluğa klipslenerek portafiltre içinde tutulur. Bazıları profil ve çevre açısından yuvarlaktır, ancak çoğu bir ucu açık olan altıgen şeklinde bükülmüştür.

PORTAFİLTRE SEPETİ

Portafiltre sepeti, portafiltrenin içinde yer alan filtre süzgecidir. Bunlar hem çift hem de tek boyutlarda gelir ve bir yay tarafından yerinde tutulur.

GRUP CONTASI
Grup contası, portafiltreyi ve portafiltre sepetini gruba sızdırmaz hale getiren büyük bir kauçuk O-halkasıdır. Grubun içine yerleştirilmiş bir oluğa yerleştirilir. Portafiltre sızdırıyorsa değiştirmeniz gereken parça genellikle grup contadır. Çoğunlukla portafiltre sepeti ve grup contası birlikte değiştirilmelidir.

GRUP SÜZGECİ

Grup süzgeci da grupta bulunur. Bazen duş filtresi, duş süzgeci veya duş olarak da anılır.

GRUP DOZAJ TUŞ TAKIMI

Dozaj tuş takımları otomatik ve süper otomatik espresso makinelerinde bulunur. Makine üzerinde grup başlığını aktif hale getirmek için bastığınız butonlardır. Tuş takımları çeşitli dağıtım süreleri ve miktarlarının yanı sıra programlama ve sürekli akışın açıklamalarını gösterir.

SICAK SU MUSLUĞU

Bazıları buna Americano asası veya musluğu diyor ama bu sadece bir sıcak su musluğu. Ne dersen de, burası sıcak suyu dağıttığın yer.

GÜÇ DÜĞMESİ

Çoğu espresso ekipmanının güç düğmesi, makinenin arka panelinde bulunur. Genellikle 1 - 0 - 2 rakamlarını gösteren bir yüz plakasıyla gösterilir. Tam çalışma için genel konum 2 konumudur.

BASINÇ GÖSTERGESİ

Basınç göstergesi makinenin ön tarafında bulunur. Genellikle hem kazan basıncını hem de pompa çalışma basıncını gösteren iki iğne bulunur. Bu, makinenizin sağlığının yanı sıra espresso demleme sıcaklık ve basınç parametrelerinizi izlediğinden, dikkat edilmesi gereken önemli bir kısımdır.

SU GÖSTERGESİ

Çoğu ticari espresso makinesinde bir gözetleme camı bulunur. Bu kısım makinenin ön kısmında yer alır ve kazanın su seviyesini gösterir. Tipik olarak içinde su bulunan bir cam tüptür. "Maksimum" ve "Minimum" göstergeleri ile işaretlenmiştir.

BUHAR ÇUBUĞU

Sütü buharlamak için kullanılan alettir. Buhar çubuğu aynı zamanda buhar borusu olarak da bilinir ve buhar valfi düğmesi veya koluyla çalıştırılır.

BUHAR UCU (BUHAR ÇUBUĞU UCU)

Buhar ucu buhar çubuğunun ucunda bulunur. Çubuktan gelen buharı yayvan bir düzende dağıtarak sütü buharlamanıza olanak tanır.

 

Espresso makinelerinin nasıl çalıştığı ve hangi parçaların en önemli olduğu hakkında daha fazla bilgiyi espresso makinesi içi eğitimimizde bulabilirsiniz . 

AYAR HALKASI VEYA DÜĞMESİ

Bu öğütücü bileşeni, kaba veya ince öğütme boyutuna göre öğütme boyutunda değişiklik yapmanızı sağlar. Ayar halkası veya düğmesi genellikle çekirdek haznesinin çevresinde bulunur.

KAHVE HAZNESİ

Bu, öğütücünün üstündeki büyük, şeffaf ve tipik olarak plastik kaptır. Cam seçenekleri de mevcuttur. Hazne, espresso çekirdeklerinizi tutar ve çekirdekleri öğütücünün çapaklarına besler.

DEĞİRMEN BIÇAKLARI

veya portafiltreye dozajlama. Espresso Öğütücü Bıçakları birbirine paralel oturan iki yuvarlak dairesel parçadır. Kahve makineye beslenirken iki parçadan biri döner. Kahve çekirdekleri ikisinin arasında demlemek için ideal boyuta kadar ezilir. Öğütücü bıçakları düz öğütücü bıçağı ve konik öğütücü bıçakları olmak üzere iki farklı tiptedir. Hem konik hem de düz öğütme boyutları tutarlıdır ancak konik çapakların daha uzun bir kesme yüzeyi vardır, bu da daha düşük sıcaklıklara ve zaman içinde daha az sapmaya yol açabilir. Ayrıca daha az ısı birikmesi daha yoğun ortamlarda daha tutarlı çekimlere yol açabilir. Bunlar genellikle sürekli kullanım nedeniyle zamanla donuklaşabilir. Düzenli bakım yapmanız tavsiye edilir . 


İşte karşınızda: espresso ekipmanı diliyle ilgili hızlandırılmış bir kurs. Yaptığınız her espresso referansında bu terminolojiyi kullanmaya çalışın; kısa sürede ezberleyeceksiniz. Bu temel açıklamalar ve tanımlar sayesinde espresso yapma araçlarınızı profesyonel bir şekilde kullanmak için daha donanımlı olacaksınız. Yalnızca olası onarım ihtiyaçları hakkında daha bilgili olmakla kalmayacak, aynı zamanda sorunu telefonun diğer ucundaki sese daha kısa ve öz bir şekilde anlatabileceksiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhasApp Destek Hattı
powered by ShopPHP | v4